Viskas ko reikia norint pradėti kaituoti yra čia.
Kaitavimo mokykla, pamokos ir įrangos nuoma.
Registracija į kaitavimo mokyklą, kaitavimo pamokas ir konsultacijos.
+370 601 68848
*Jei nepakėlėme ragelio, vadinasi mes plaukiame. Būtinai tau perskambinsime kaip įmanoma greičiau.
Arba užpildyk užklausos formą ir mes patys su tavimi susisieksime kaip įmanoma greičiau.
Viskas ką reikia žinoti apie kaitus.
Kaitavimas - tai sportas apjungiantis vandenį, vėją ir jėgos aitvarus. Žmogus valdydamas jėgos aitvarą, kuris yra traukiamas vėjo, juda per vandenį, žemę, sniegą ar ledą. Kaitavimas apjungia tokius sportus kaip parasparniai, banglentės, burlentės, riedlentės, snieglentės ir vandenlentės. Pirmosios kaitavimo užuomazgos prasidėjos 1970 - 1980 metais. Radosi pirmieji jėgos aitvarų prototipai ir apie 1990 m. kaitavimas sulaukė platesnės auditorijos pradėjus steigtis pirmieisiems gamintojams, o apie 2000 metus tapo velniškai populiariu ir jo populiarumas vis auga iki šios dienos. Kaitavimas turi daug disciplinų: freeride'as (laisvas plaukimas), freestyle'as (triukai), wave (plaukimas bangose), race (lenktynės), foil (plaukimas iškilus virš vandens) ir kitos. Dauguma jėgos aitvarų yra pripučiami aitvarai arba foil tipo (nepripučiami) aitvarai, pritvirtinti maždaug 25 m. ilgio virvėmis (stropomis) prie valdymo baro (jėgos aitvaro valdymo įrankis) ir trapecijos (kaitavimo diržas ant juosmens). Kaituotojai dažniausiai plaukia ant dviejų krypčių (twintip) lentos, panašios į vandenlentę, kryptine banglente arba foil'u (povandeniniu sparnu). Jie dažniausiai dėvi hidrokostiumą apsauganti kūna nuo šalto vandens ir vėjo. Pirmosiomis šio sporto evoliucionavimo dienomis buvo daug sužeidimų ir mirčių, dėl ne tobulos įrangos, tačiau kuo toliau kaitavimas progresavo, tuo saugesnis jis tapo su kiekviena diena dėl kaito konstrukcijos, saugumo sistemų ir profesionalių mokymų. Todėl drąsiai galima pasakyti, kad šiandien kaitavimas yra saugus sportas jei laikaisi taisyklių ir žinai kaip elgtis su jėgos aitvaru. Todėl pažinti kaitavimą ir išmokti saugiai kaituoti galima tik su licenzijuoto IKO (international kiteboarding organisation) instruktoriaus pagalba ir priežiūra. Kaitavimo, kaitų kursai padės tau greitai, saugiai ir smagiai žengti į kaitavimo pasaulį.
Pradžia. Nuo ko pradėti?
Kaip išmokti kaituoti?
Dažniausiai užduodamas klausimas prieš mokantis plaukioti jėgos aitvaru – ar galiu išmokti šios sporto šakos pats ir ar kaitavimo pamokos su licenzijuotu instruktoriumi tikrai reikalingos? Atakymas vienareikšmiškas - mokykitės tik su kvalifikuotu instruktoriumi!
Kaitavimas yra pavojingas sportas tiek tau, tiek ir aplinkiniams jei nežinai kaip elgtis.
Visų pirma, kaituoti mokomasi su specialia mokymui skirta įranga, su kuria kaituotojai neplaukioja. Tai reiškia, kad išmoktum pats saugiai kaituoti, tu turėsi nuspirkti mokinimosi įrangą kurios vėliau nepanaudosi. Mokytis su įprasta įranga įmanoma, bet pavojinga ir progresas bus tikrai sunkus ir lėtas.
Vienas dalykas mokytis su draugu, kitas dalykas – pamoką su kvalifikuotu IKO (International Kiteboarding Organization) jėgos aitvarų instruktoriumi. Tai reiškia, kad instruktorius dalyvavo profesionaliuose mokymus, išlaikė egzaminą ir gavo kvalifikaciją, kuri patvirtina instruktoriaus, kaip kaituotojo ir mokytojo, įgūdžius, ir dar svarbiau, instruktoriaus gebėjimą mokyti kaituoti saugiai ir efektyviai. Kodėl tai svarbu? Nes kvalifikuotas instruktorius tave mokys pagal tikslią ir pripažintą metodiką, kuri atitinka kvalifikaciją patvirtinančios organizacijos nustatytus saugos ir kokybės standartus.
Kaip vyksta kaitavimo pamokos?
Kiek laiko prireiks tau išmokti mėgautis kaitavimu?
Tai labai individualu. Viskas priklauso nuo tavo įgudžių ir sugebėjimo progresuoti. Dažniausiai žmonėms užtenka nuo 6 iki 9 val. mokymų. Pamokos yra skirstomos į kelias dienas. Per dieną mokomasi po 2-3 val.
Pirmiausia supažindinsime tave su kaitavimu, išmokysime įvairių saugumo taisyklių ir įgūdžių sausumoje prieš einat į vandenį (kaip įvertinti vėją, kokiomis sąlygomis galima plaukti ir kokiomis ne, susipažinsime su vėjo langu, įvertinti fizinę vietą, kaip ir kur pasiruošti įrangą ir pan.). Pradžioje perpasi kaip valdosi aitvaras ore naudodamas mokomajį aitvarą.
Vėliau susipažins su jėgos aitvaru, išmoksi jį pasiruošti, susipažinsi su aitvaro saugumo sistemomis ir išmoksi jomis naudotis. Sužinosi kaip reikia saugiai pasikelti ir nuleisti aitvarą sausumoje su asistentu. Išmoksi kaip reikia gelbėtis atsitikus nelaimei, vandenyje. Išbandysi tai praktikoje.
Tada keliausi į vandenį ir po truputi mokysies valdyti aitvarą. Pradėsi nuo paprastų pratimų ir tęsi tol, kol būsi pasiruošęs atsistoti ant lentos ir plaukti. Mokymu metu suprasi kokia įranga tau reikalinga toliau plaukti pačiam. Rekomenduosime tau kur ir kokią įrangą tau įsigyti.
Laikoma, kad gali tęsti mokymus saugiai individualiai, be instruktoriaus tik tada, kai tu sugebi pats pasikelti ir nusileisti aitvarą su asistento pagalba ir grįžti į tą pačią vietą iš kurios išplaukei.
Kada verta galvoti apie savo įrangos pirkimą?
Kokia įranga reikalinga išmokti kaituoti ?
Mokantis kaituoti kaitavimo mokykloje, su licenzijuotu intruktoriumi tu gausi visą mokymui reikalingą įrangą parinktą pagal tuo metu esančias oro sąlygas, tavo svorį ir kitus parametrus.
Kaitų mokykloje naudojama tik mokinimui skirta įranga: didesnės lentos, kad tau būtų kuo lengviau atsistoti ant lentos ir nuplaukti pirmuosius metrus. Naudojamos trumpos aitvarų stropos, kad aitvaras dėl pradžioje daromų klaidų nesugeneruotu per daug jėgos ir nesužeistų, bei kt. Mokinimuis skirtas inventorius netinkamas naudoti jau plaukiančiam kaituotojui.
Po pamokų, kai jau sugebėsi vienas nuplaukti pirmuosius metrus, galima galvoti apie savo pirmąją įrangą: visų pirma reikės hidrokostiumo, liemenės ir šalmo. Kad galėtum plaukti praktiškai visomis sąlygomis tau reikės turėti vieną didelį aitvarą ir vieną mažesnį. Pirmąją lentą rekomenduojama įsigyti šiek tiek didesnių matmenų nei įprastai.
Ko konkrečiai tau reikia, išsiaiškinsime pamokų metu.
Nori plaukti pats?
Kaitavimo įrangos nuoma. Foil įrangos nuoma.
Po pamokų gali tęsti mokymus individualiai ir be savo įrangos. Visą reikiama inventorių gali išsinuomoti funbox kaitavimo mokykloje, nuomos punkte.
Nežinai ar tau patiks plaukti virš vandens, naudojant foil'ą (povandeninį sparną). Prieš pirkdamas - pabandyk, išsinuomok.
Mes kaitavimo mokykloje turime nuomai visą reikalingą įrangą norint savarankiškai mokintis plaukti:
Kaitai ir barai,
Kaitavimo lentos,
Foilo lentos ir foilai,
Hidrokostiumai,
Liemenės,
Šalmai,
ir t.t.
Ar žinai?
Svarbiausia saugumas!!!
Kaitavimas yra saugus sportas, bet jis virsta ekstremaliu sportu ir gali tapti labai pavojingu ne tik tau bet ir aplinkiniams, jei viskas bus daroma nesilaikant saugumo taisyklių. Štai keletas patarimų:
Visada dėvėk šalmą, gelbėjimosi liemenę, hidrokostiumą.
Niekada neplauk vienas. Apie savo planus eiti plaukti įspėk savo artimuosius. Pasidalink kur plauksi ir kiek žadi užtrukti.
Visada su savimi pasiimk telefoną (kad telefonas nesušlaptu plaukimo metu, naudok neperšlampantį dėklą).
Plauk tik žinomose vietose. Neiškok naujų, neaiškių vietų plaukimui pats.
Išmok ir reguliariai pasikartok "self rescue" procedūrą: kad kai/jei reikės pačiam gelbėtis, nepanikuotum ir žinotum kaip elgtis.
Laikykis atokiau nuo akmenų, molų, prieplaukų, kitų objektų ir žmonių vandenyje: visada plaukiok ten kur gali lengvai išlipti į krantą. Laikykis atokiau no vietų, kur buriavimas yra uždraustas.
Venk plaukti ekstremaliose situacijose: neplauk pučiant labai stipriam vėjui.
Laikykis prasilenkimo su kitais taisyklių.
Gerbk visus aplinkinius.
Tai reikia žinoti!
Kas yra vėjo langas?
Vėjo langas – tai erdvė ore, kurioje skraido jėgos aitvaras.
Štai keletas patarimų, kad geriau suprastum, kaip veikia vėjo langas:
1. Įšeik vėjuotą dieną į lauką.
2. Atsisuk veidu į vėją. Pasukinėk galvą į abi puses kol pajusi, kad vėjas vienodai pučia per abi ausis. Taip tu žiūrėsi tiesiai į vėją.
3. Taip pat gali stebėti netoliese esančias vėliavas ar vėjo kojinę. Arba paimti smėlio į rankas ar nusiskinti žolės kuokštą nuo pievos ir paleidęs stebėti kokia kryptimi ji skrenda. Tai taip pat puikus būdas nustatyti vėjo kryptį.
4. Dabar, kai atsisukai tiesiai į vėją: viskas, kas yra nuo tavęs link vėjo, gali būti vadinama „prieš vėją“ ("up wind"). „Prieš vėją“ reiškia arčiau vėjo, link vėjo.
5. Dabar pasisuk 180 laipsnių, kad vėjas pūstų tau tiesiai į nugarą. Viskas, kas yra toliau nuo tavęs, gali būti vadinama „pavėjui“ ("down wind"). „Pavėjui“ reiškia toliau nuo vėjo.
6. Dabar jau turėtum suprasti apie tai, ką reiškia terminai "prieš vėją" ir ką reiškia "pavėjui".
7. Žiūrėdamas pavėjui, pajusi, kad vėjas tau pučia į nugarą. Ištiesk abi rankas į šonus. Tada, lėtai sujunk jas plojimu. Vėjo langas yra zonoje, kurioje ką tik judinai rankas. T.y., vėjo langas yra tiesiai prieš vėją, abiejose tavo rankų šonuose pusėse ir priekyje.
8. Svarbu paminėti, kad pasikeitus vėjo krypčiai, pasikeis ir vėjo lango orientacija.
9. Pakartok aukščiau nurodytus veiksmus, prie kitokios vėjo krypties, kad iš naujo įvertintum vėjo lango orientaciją. Netrukus tai taps savaime suprantama ir tau nebereikės šokti šio vėjo lango šokio :)
Kaip atrodo vėjo langas?
Dabar, kai gerai supranti, kur yra vėjo langas, reikia suprasti, kaip jis atrodo, t.y. atrodo kaip pusė kupolo. Pusiau kupolo plokščia dalis yra skersai vėjo abiejose tavo padėties pusėse ir keliauja aukštyn link dangaus. Išlenkta pusės kupolo dalis yra pavėjui nuo tavo padėties. Paanalizuok žemiau nupieštą paveiksiuką, kad galėtum jį įsivaizduoti.
Kaitavimo vėjo langas.
Greičiausiai jau pastebėjai, kad vėjo lange yra nurodyti skaičiai kaip ant laikrodžio. Vėjo lango ciferblatą galime palyginti su laikrodžio ciferblatu.
12 valanda yra vertikaliai virš mūsų danguje, centre.
9 valanda yra kairėje pusėje, ant žemės arba vandens.
3 valanda yra dešnėje pusėje, taip pat ant žemės arba vandens.
Tai yra trys pagrindiniai dalykai, kuriuos reikia suprasti. 10 valanda, 11 valanda, 1 valanda, 2 valanda sudaro kitas pozicijas kaip laikrodžio ciferblatas.
Kokio dydžio yra vėjo langas?
Vėjo lango dydį lemia tavo naudojamų jėgos aitvaro stropų ilgis. Jei naudotum 10 metrų stropas - vėjo langas būtų 10 metrų perimetre nuo tavęs. Jei naudotum 20 metrų stropas, vėjo langas būtų 20 metrų perimetre nuo tavo padėties. Todėl tavo naudojamų stropų ilgio reguliavimas turės tiesioginės įtakos vėjo lango dydžiui - jis bus didesnis arba mažesnis.
Kodėl turėtume reguliuoti vėjo lango dydį?
Kuo mažesnis vėjo langas, tuo mažiau vietos ir atstumo aitvarui įsibėgėti, taip sumažinant galią, kurią gali generuoti jėgos aitvaras. Kai mokysies funbox kaitavimo mokykloje, su IKO kvalifikuotu instruktoriumi, pirmuosius kartus bus naudojamas aitvaras su trumpomis stropomis, kad jėgos aitvaras turėtu mažiau galios ir daugiau saugumo. Sumažinus naudojamų stropų ilgį, jėgos aitvaras taip pat užims mažiau vietos, todėl mažame paplūdimyje galima skraidinti daugiau aitvarų užimant mažiau vietos. Paprastas būdas pagerinti saugumą ir padidinti pamokų, kurias galime dėstyti vienoje vietoje, skaičių. Didesnis vėjo langas leis jėgos aitvarui įgauti didesnį greitį nardant per vėjo langą, todėl tai puikus pasirinkimas lengvo vėjo dieną esant dideliam aitvarui. Ilgesnės stropos taip pat reiškia, kad aitvaras skris aukščiau danguje, toliau nuo vandens paviršiaus. Kuo aukščiau aitvaras skrenda, tuo švaresnis ir stipresnis vėjas.
Kaip su jėgos aitvaru sugeneruoti daugiau energijos?
Išmokęs lėtai valdyti aitvarą vėjo lango krašte, gali eksperimentuoti lėtai pridedant šiek tiek daugiau galios. Tai gali padaryti agresyviau valdant barą (jėgos aitvaro vairalazdę), kad aitvaras nusileistų priešais tave. Dabar aitvarą nukreipsi į jėgos zoną. Būk atsargus ir neskraidink aitvaro per agresyviai, nes kuo greičiau aitvaras judės per jėgos zoną, tuo daugiau energijos jėgos aitvaras sugeneruos. Kiekvieną kartą galime padidinti galią dar šiek tiek, kol aitvaras bus nukreiptas tiesiai per jėgos zonos centrą pavėjui nuo jūsų. Skraidinant jėgos aitvarą aštuoniukėmis yra paprasčiausias būdas išlaikyti aitvarą nuolat didelės jėgos zonoje.
Kaip pakelti ir nuleisti jėgos aitvarą naudojantis vėjo langu?
Pagrindinis tikslas pakeliant aitvarą į orą yra sklandžiai ir kontroliuojamai pakelti aitvarą nuo žemės lygio link vėjo lango zenito, t.y. iki 12 val. Svarbu pakelinėti aitvarą iš neutralios zonos padėties, kad aitvaras negeneruoti daug jėgos. Kaip paaiškinta anksčiau šiame straipsnyje, vėjo lango kraštas, kitaip vadinamas neutralia zona, tęsiasi nuo 9 valandos vienoje pusėje, iki pat 12 valandos, ar iki 3 valandos kitoje pusėje. Todėl galime pasikelti aitvarą iš 9 valandos žemės ar vandens lygio vienoje pusėje arba 3 valandos žemės ar vandens lygio iš kitos pusės. Kokią pusę pasirinksi, priklauso nuo vėjo krypties, vietinių pavojų, išėjimo į vandenį vietos ir kitų aplink mus esančių paplūdimio naudotojų.
Nuleisdami aitvarą ant žemės pradėsite nuo aitvaro aukštai sklendžiančio 12 valandoje ir lėtai nuleisi jį per neutralią zoną žemyn link 9 arba 3 valandos. Vėlgi, atsižvelk į vietinę vietą ir pavojus.
Kas yra kritimo zona?
Kritimo zona yra žemė/vanduo, esanti tiesiai po vėjo langu. Ji vadinama kritimo zona, nes tai yra zona, kurioje aitvaras nusileidžia ar nukrenta. Todėl jame neturi būti jokių kaituotojui ir kitų objektų. Kritimo zonos dydis priklausys nuo stropų ilgio, plius jėgos aitvaro ilgio ir aitvaro (leash'o) pavadėlio ilgio.
Kas yra saugumo zona?
Saugumo zona yra minimalus atstumas, kurio stengiamasi laikytis toliau nuo pavojų, kad išvengtum sužalojimų ar nelaimingų atsitikimų. Bendra taisyklė yra laikytis saugaus atstumo, kuris yra mažiausiai du ar tris kartus didesnis už stropų ilgį nuo bet kokio pavojaus. Pavyzdžiui, jei naudosi 20 metrų stropas, turėtum stengtis išlaikyti bent 40 - 60 metrų atstumą nuo bet kokių objektų. Saugumo zona turi būti pakankamai didelė, kad būtų pakankamai laiko išvengti iškilusio pavojaus arba aktyvuoti aitvaro saugumo sistemas.
Kur galėčiau sužinoti daugiau?
Daugiau sužinoti apie vėjo langą ir saugiai praktiškai išbandyti jėgos aitvaro valdymą galima su funbox kaitavimo mokyklos kvalifikuotu instruktoriumi.